Hopp til hovedinnhold
Uke 34


Et speil for betrakteren


I serien A Portrait of Jewish life ville Fotograf Nora Savosnick fange bilder av gjenkjennbare øyeblikk fra jødiske hjem og liv. I serien møter vi hverdagslige og vanlige øyeblikk, slik som dette av Sara, Sarah og andre barna som ser på en Kung Fu Panda film.

  • En mamma ligger i sengen omringet av sine tre barn.
    1/1
    Nora Savosnick, Sara og Sarah ser på «Kung Fu Panda» under en filmkveld på den jødiske sommerleiren. På en hemmelig adresse, Norge 2020, fra prosjektet A Portrait of Jewish life, 2021. Nora Savosnick

Gjennom sin egen barndom forsto Savosnick, som selv er jødisk, at andre ikke forsto hva en jøde er. Kanskje hun selv også slet litt med dette. Hun prøvde på et vis å skjule sin jødiske identitet, samtidig som hun ville lære mer om arven sin. Hennes egen bestefar var en av de 38 norske jødene som overlevde Holocaust, og som barn snek hun seg til en bok om Holocaust fra loftet slik kanskje et annet barn på hennes alder ville smuglet godteri eller sneket seg inn på en film med høy aldersgrense. Mange år etter brukte hun utallige timer på å diskutere grusomhetene i fotografiene hun så, med psykologer.
Savosnick opplever at essensen av et flott fotografi ligger evnen til å bli et speil for betrakteren. Når noen ser på et bilde og ser en refleksjon av sitt eget liv vevd sammen med motivet, vil det kunne skapes en forbindelse. Hvordan det skjer, vet hun ikke. Vil du se flere bilder i serien kan du se dem i utstillingen Norwegian Journal of PhotographyPreus museum. Teksten er basert på fotografens egen.

Museum24:Portal - 2025.01.29
Grunnstilsett-versjon: 2