Hopp til hovedinnhold
Uke 30

Retten til å skrive

Å glede seg over vinteren kan være så mangt, for noen ensbetydende med å stå på ski eller ake, for andre kanskje å lese en god bok inne og la vinteren suse forbi. 

  • 1/1
    Foto: Emine Ziyatdin, Right to Write, 2026.

Prosjektet The Right to Write, reflekterer rundt den sovjetiske/russiske statens vold som en tilbakevendende tilstand i historien til den Krimtatarske urbefolkningen.

Dette portrettet er av kunstnerens bestemor, Ayriye Emirveliyeva, der hun holder en gren med basilikum. Ayriye ble født i 1932 og opplevde mange av de dramatiske hendelsene i krimtatarisk historie. Bildet ble tatt under et besøk fotografen foretok på Krim i september 2020.  Du finner det som en del av den aktuelle utstillingen «Hjem: perspektiver» på Preus museum, som viser ukrainsk fotografi.